top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תnir cohen

כל הסודות לשמירה על הקוקדמה שלך בחיים

עודכן: 19 בנוב׳ 2023

הקוקדמה משלבת למעשה טיפול בשני יצורים חיים:

1. במעטה הטחב הירוק או המעטפת (כלי הקיבול)

2.טיפול בצמח השתול בתוך הכדור, לפי דרישות הצמח הספציפיות.

ראשית ולפני הכל יש להבין כי מדובר בגידול צמח ונניח לרגע בצד את כלי הקיבול היחודי שלה. לכל צמח דרישות שונות של תאורה והשקיה ואין זו מטרת המדריך הספציפי הזה בכדי לתת מענה לנושא זה. אני מציע לחפש בגוגל אודות הצמח הקיים ברשותך או לשאול אותי :)

ניסיתי לתת כמה טיפים לתחילת הדרך, אך מניסיוני אפשר ממש להרגיש כל צמח, להתבונן במצבו מידי יום ולהבין למה הוא זקוק. מאחל לכן ולכם מסע מופלא אל לב הקוקדמה.


במאמר זה תוכלו למצוא טיפים אשר יעזרו לכם\ן לגדל קוקדמה ירוקה ומהממת אצלך בבית!

1. טחב הוא יצור חי אשר אוהב לחות גבוהה, טמפ' נמוכות וצל חלקי בחרתי להשתמש בצמחי בית לשתילה בקוקדמה משום שאלו עובדים הכי טוב עם מעטפת הטבח הירוק. הטחב לא אוהב חשיפה ממושכת לשמש, בדיוק כמו הצמחים שלנו. יש לשמור את הטחב לח באמצעות ריסוס יום יומי עם שפריצר במים רגילים ולמקם הרחק ממקורות חום.

2. טחב שהתייבש יוכל לחזור לחיים (ירוקים) עם טיפול נכון בתקופת החורף תוכלו לראות את הטחב מתחדש, בימות הקיץ חשוב לרסס את הטחב פעמיים ביום. סביר שצבעו ישתנה במהלך השנה, יצור חי כבר אמרנו? :)

3. הקפידו להרחיק את הקוקדמה מחשיפה ישירה לאויר מזגנים או תנורים צמחים באופן כללי אינם אוהבים אויר מזגנים (המייבש את החלל), שמירה על לחות טובה בקרבת הקוקדמה יטיבו עם חיי הצמח. אנו ממליצים לרכוש מפזר אדים קרים ולמקם בסמוך לצמחים בבית בימים יבשים. (ניתן לרכוש מד לחות בשקלים בודדים בכל חנות הידרו בכדי לעקוב אחר מידת הלחות בביתכם)


4. הטיפול בצמח השתול בכדור הוא פשוט וקל באופן כללי אני ממליץ לפתח סקרנות ולחקור את סוג הצמח הנמצא ברשותך על ידי חיפוש פשוט בגוגל או קבוצות ספציפיות הקשורות למשפחה (מונסטרות ואנטוריומים שייכים למשפחת הארואידים ולהם קבוצה פעילה מאוד בפייסבוק, כך גם עם הקלתאות המפונקות).

5. השקית הצמח ההשקיה נעשית בטבילת הכדור בקערת מים רגילים למשך 2-3ד', ממש כמו השקיה תחתית. תדירות ההשקיה נקבעת ע"פ סוג הצמח, ניתן להרגיש את משקל הקוקדמה ולהבין מה מצב האדמה מבחינת נוזלים. אני מציע להשתמש בקערה יחודית לקוקדמה שלך בכדי שלא לערבב עם המים חומרים אחרים.

6. דישון תקופתי דישון תקופתי הוא נחוץ והכרחי בכל ימות השנה (כל עוד הצמח מתפתח יש לדשן) ונעשה על ידי שימוש בדשן נוזלי באחת מהטבילות החודשיות. בעונת הצימוח (שלהי מרץ עד בוא הסתיו) דישון דו חודשי יעזור לצמח לגדול ולצמוח באופן בריא.

7. שימו לב לשינויים בקוקדמה יש לתת לקוקדמות ולצמחים תשומת לב ולעקוב אחריהם, סימני מצוקה יכולים להופיע בעיקר על העלים, אפשר לשים לב באם הם קמלים או נרקבים ולתת מענה מיידי. באם מופיעים סימני מחלות שונים (אקריות למשל), יש לטפל בתכשיר מתאים אשר ניתן לרכוש בכל משתלה.

8. מחלות שונות צמחים חוטפים מחלות כאשר הם חלשים, הקפדה על תאורה מספקת, דישון ומים מחזקים את הצמח ומונעים מחלות. יחד עם זאת, יש לבדוק את מצב העלים בכל השקיה, לזהות מבעוד מועד סימנים מקדימים ולטפל במזיק בחומר הנכון. לבירורים ושאלות בנושא, מוזמנים לשלוח לי וואטסאפ עם תמונה!

9. מיקום הקוקדמה מיקום הקוקדמה בחלל הביתי תיעשה בהתאם לדרישות הצמח השתול בפנים. בכדי לדעת כמה אור טבעי נכנס אליך הבית יש לסגור את האורות המלאכותיים ולהתבונן בחלל בשעות הצהריים המוקדמות. בעונת הקיץ אין לחשוף צמחי בית לשמש ישירה! בחורף אני מציע להוסיף תאורה למקומות חשוכים בבית. 10. נקיון מעת לעת נקו את העלים מאבק, יש לעשות זאת עם מטלית לחה בשעות היום.

182 צפיות

Comments


bottom of page